RöportajlarManşet

Sahada tek bilek oluyoruz

Halkbank Erkek Voleybol Takımı’nın milli pasör çaprazı Ediz Kaan Fırıncıoğlu açıklamalarda bulundu:

 

Sahada tek bilek oluyoruz

Antrenmanlarda bariz forma savaşı var, herkes en iyisini vermek için üst seviye performans sergiliyor. Maça çıktığımızda ise tek bilek olarak galibiyete odaklanıyoruz

 

Halkbank’ın pasör çaprazı mevkiinin sahiplerinden biri Ediz Kaan Fırıncıoğlu. “Futbol” derken, voleybola başladı. Başka bir spor dalını tercih etmesi d eçok mümkün değildi zaten. Babası uluslararası voleybol hakemlerimizden Cihat Fırıncıoğlu idi. Ediz Kaan’la Fenerbahçe’den Halkbank’a kadar uzanan voleybol macerasını; dünü ve bugünü konuştuk.

Ediz Kaan’la ilgili bu kısa bilgiden sonra

 

Ediz Kaan babasının hakem olması nedeniyle salonda büyümüş. Ama onun hayalinde futbol varmış. Bundan sonrasını kendisinden dinleyelim:

Babam şu an Eskişehir Voleybol İl Temsilcisi. Ben o zamanlar voleybol ile pek ilgi duymasam da, salonun tozunu çok erken yaşlarda yuttum. 9 yaşındayken kaleci olmak isterdim. Babam bir gün, “Seni kaleci seçmesine götüreceğim” diyerek evden çıkardı. Fakat gittiğimiz yer, Fenerbahçe’nin benim yaş grubumdaki voleybol antrenmanıydı. Evde temel pas ve manşet hareketlerini daha önce yaptığım ve izlediğim maçlardan voleybola az da olsa aşinaydım. Hatta, tesise gittiğimiz o gün futbol seçmesi olmadığını anlamamın verdiği üzüntüyle voleybol antrenörüm İsa Tekler  daha önce oynayıp oynamadığımı sordu. Ben de ona okul takımında oynadığımı söyledim!

Voleybol serüvenim böyle başladı. Ardından başarıların da gelmesiyle daha çok severek devam ettim. 12 yaşıma geldiğimde ailemin İstanbul’dan taşınma durumu söz konusu oldu. Bendeki ışığı gören İsa hocam geleceğimin parlak olduğuna ailemi ikna etmek için üstün çaba harcadı. Annemin de benim geleceğim adına, 12 yaşındaki yavrusunun kendinden ayrı yaşamasını kabul etmesi kolay olmadı. Kulüp lojmanlarını gezdikten sonraki desteği beni bugünlere getirdi. Altyapı antrenörlerim; Tunç Tuncel ve Sinan Dülgar’ın da İsa Abimle birlikte üzerimde emekleri çoktur. Voleybol sayesinde liseyi yüzde 100 bursla Özel Fenerbahçe Koleji Yabancı Dil bölümünde okudum. Üniversiteyi de aynı şekilde burs alarak İstanbul Beykent Üniversitesi’nde okuyorum.”

 

Sorumluluk almayı seviyor

Oynadığı pasör çaprazı mevkiinin zorlukları ve nasıl seçtiği hususundaki soruyu şöyle yanıtladı:

Uzun seneler smaçör olarak görev yaptım. Atak yönü daha kuvvetli bir yapım olduğum için, pasör çaprazı mevkiine geçtim. Dominant bir karakterim var, sorumluluk almayı seviyorum. Şimdiye kadar bulunduğum tüm takımlarda başarılı olmamı sağlayan unsurlardan birinin bu olduğunu söyleyebilirim. Ülkemize zamanında, erkek voleybolunda dünya çapında başarılar elde etmiş oyuncular geldi. Ben de genç yaşta videolarını izlediğimiz oyuncularla aynı takımda oynama şansı elde ettim. Bunlardan birisi Ivan Milijkovic. Oyun karakterini ve profesyonelliğini örnek alıyorum.”

 

Saha içindeki ve dışındaki Ediz Kaan için Dr. Jekyll and Mr. Hyde, yani sahada saldırgan, saha dışında centilmen benzetmesine şöyle karşılık verdi:

“Saha içinde hırslı ve enerjik yapım var. Agresifliğimi de pozitif olarak yansıtmaya çalışıyorum. Çünkü her zaman agresiflik işe yaramıyor. O ayrımı yapmaya daha çok bu sene başladım. Bu konuda da teknik ekibimizin yardımını es geçemem. Her geçen gün daha iyiye ve ileriye tüm takım olarak gitmeye devam ediyoruz.

 

Halkbank bir ekol

Geçtiğimiz yıl Halkbank dahil bir çok takıma zorluk yarattığını hatırlattığımız Ediz Kaan geçen sezon kendisine çok iyi bir fırsat yarattığını ve bu fırsatı çok iyi değerlendirdiğini söyledi. Her maça aynı konsantrasyon ve hırsla oynadığını anlatan Fırıncıoğlu, Bu sezon dışarıdan görüp takip ettiği Halkbank ailesi içinde olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi ve “Ailemle yeni kupalar kazanmak istiyorum” dedi.

 

Her oyuncu gibi güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri olduğunu belirten Ediz Kaan Fırıncıoğlu, atakta çok yönlü oluşunu güçlü bir tarafı olduğunu söyledi. Genç oyuncu kendisini geliştirmesi gereken noktayı da ise “Etkili servis kullanırken süreklilik sağlamak” olarak aktardı ve geliştirmek adına çalışmalar yaparak ilerleme kaydettiğini ifade etti.

 

Gücümüz yerinde

Sezonun bir çok nedenin bir araya gelmesi sebebiyle zorlu bir süreç haline geldiğini hatırlatan Ediz Kaan, “Şu dönem ligden öte dünya çok enteresan bir süreçten geçiyor, biz de bu duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz. Lig 16 takım oldu, maçlar haftada 2 kez oynanıyor. Bu süreci önlemlerimizi alıp çalışmalarımızı fikstüre uydurarak geçiriyoruz. Sezona Balkan kupasını alarak başladık. Bu da bize Challenge Kupası’nın kapısını açtı. Planlamamız da bu yöndeydi. Mücadele ettiğimiz tüm kupalarda şampiyonluk hedefiyle sahaya çıkıyoruz. Kolay değil ama üstesinden gelecek güçte ve azimdeyiz. Ligin en iddialı ve şampiyonluğa aday takımlarından biriyiz” diye konuştu.

 

Kadromuz geniş

Halkbank’ta takım uyumunun üst düzeyde olduğunu açıklayan genç oyuncu, zor fikstürde sürekli aynı performansı sergilemenin her oyuncu için zor olduğunun altını çizdi.

Bu doğrultuda en geniş kadroya sahip olan takım olduklarını ileri süren Ediz Kaan, “Dinlendirilmesi gereken oyuncular olduğunda ya da olası senaryolarda herkesin gerekli performansı sergileyebilecek gücü var. Bunu kanıtlamış oyunculardan oluşuyoruz. Antrenmanlarda bariz forma savaşı var, herkes en iyisini vermek için üst seviye performans sergiliyor. Maça çıktığımızda ise tek bilek olarak galibiyete odaklanıyoruz” diye konuştu.

 

Ankara’ya alıştım

Ailesi Eskişehir’de ikamet ettiği için Ankara’ya benzer hava koşullarına alışkın olduğunu ifade eden Ediz Kaan Fırıncıoğlu şunları söyledi:

“Gezme dolaşma gibi etkinliklerimizi ertelediğimiz bir sezon geçiriyoruz. Bunların dışında evden aldığım birkaç tane online eğitimim var. Başka yönlerde de kendimi geliştirmeye, okumaya zaman ayırıyorum. Mutfakla aram oldukça iyi, kendi yemeklerimi yapmak bana keyif veriyor” dedi.

Maç saati kaç olursa olsun erken kalktığını anlatan Ediz Kaan tam bir kahve insanı olduğunu söyledi. Maçlardan önce bazı rutinleri olduğunu belirten milli oyuncu, salona erken gelmenin kendisini rahatlattığını, soyunma odası sohbetleri ile rahatlayıp maça konsantre olduğunu anlattı.

 

Milli formaya talip

Ediz Kaan Fırıncıoğlu Milli Takım’la ilgili şu görüşleri paylaşarak sözlerini tamamladı:

“Her sporcu Milli Takım formasını giyip ülkesine hizmet etmek ister. Ben de bu şerefe defalarca eriştim. Yeniden bu onuru yaşamak istiyorum. Erkek voleybolunun yükselen bir grafiği var. Adis kardeşimiz dünya erkek voleybolunun en üst seviyede oynandığı İtalya’da forma giyiyor. Şu ana kadar üst düzey performans sergiledi, devamında da bu şekilde ilerleyeceğinden şüphem yok. Bu tarzda oyuncu sayısını yükseltme kapasitemiz var. Yetenekli, genç jenerasyona sahibiz. Örnek olarak takım arkadaşım Efe Bayram kardeşimi de gösterebilirim. Onun gibi böyle üst seviyelerde süre alan oyuncularımız arttıkça milli takım başarılarımızın da artacağını düşünüyorum.

Bu arada, şiddetli bir depremle sarsılan İzmir’e geçmiş olsun diyor; kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Depremin mucize çocukları İdil, Elif ve Ayda bebekleri ülkemizin bağrına basacağına inanıyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.