Köşe YazarlarıManşetLigler

Funda Uslu: “VNL Değerlendirmesi”

Sitemizin köşe yazarı Funda Uslu, “VNL Değerlendirmesi” başlıklı yazısıyla sizlerle.

VNL Değerlendirmesi

VNL de Türkiye Kadın A Milli Voleybol takımı büyük başarı gösterip turnuvayı bronz madalya ile bitirmeyi başardı. Tüm sporcularımızın emeklerine sağlık. Umarım önümüzdeki tüm turnuvalarda başarılarımızın üzerine daha da koyup altın madalyalar ile dönebiliriz.

İlk tebrikler, en büyük güçlerimizden biri olduğunu düşündüğüm büyük kaptan Eda Erdem Dündar. VNL de dream team’e girmeyi hak kazandığı için tekrar tekrar tebrikler.  Eda, Milli Takımımızda hem blok gücü hem tek ayak hücumlarıyla neredeyse hatasız oynayıp takımımızın en büyük yıldızlarındandı. Eda Erdem’in bence takımımız için en altın özelliği bitmeyen inancı ve hırsı. Onun bu hırsı tüm takımı ateşliyor ve cesaretlendiriyor. Daha cesaretli daha inançlı oynayan Kadın voleybol takımının neler başardığını görebiliyoruz. Eda Erdem çok çok kıymetli bir kaptan ve hepimizin her zaman gurur kaynağıdır.

Bir sonraki tebrikler, genç yeteneğimiz Ebrar Karakurt. VNL turnuvasında izlediğimiz Ebrar, her zamankinden daha özgüvenli daha istekli daha emin. Oyununun üzerine o kadar çok koyarak ilerliyor ki, tüm voleybol camiasını bu çok heyecanlandırıyor. Tekniğini oldukça geliştirdiğini görüyoruz. Bu başarısında tabi THY takımında genellikle ilk 6 da pasör çaprazı olarak başlayıp sürekli oyun içerisinde kalmasında önemli bir etkiye sahip.  Ebrar Karakurt turnuvanın en skorer isimlerinden biri olduğu için de ayrıca tebrik ediyorum. Çok değerli ve güçlü turnuva çıkardı. Olimpiyatlarda umutlarımızı daha da güçlendirdi.

Tebriklerimi bitirdikten sonra turnuva sonrası alınacak derslere, zayıf yönlerimize dönmenin vakti geldiğini düşünüyorum.  Guidetti turnuva ortasında İstanbul’da çalışan ekipten 3 smaçör ve 1 pasörü İtalya’ya getirdi. İtalya’ya gelen İlkin Aydın, Derya Cebecioğlu, Buse Ünal ve Saliha Şahin’i daha fazla maçlara sokabileceğini düşünüyorum. Derya tüm turnuva boyunca 1 kere bile oyuna girdiğini hatırlamıyorum.  Hem oyuncuların motivasyonunu yükseltmek için hem de Tokyo Olimpiyatlarına gidecek kesin kadronun belirlenmesi için daha fazla sporcularımızın izleme değerlendirme fırsatını vermesi gerekirdi. Guidetti’nin kafasında kesin kadro oluşmuş olabilir ama her zaman sürprizlere ve gelişimlere açık olması gerektiğini düşünüyorum. Sporcular için kulüp ruhu ile milli takım ruhu arasında fark vardır. Herkes en az 1 veya 2 kere full maç ilk 6 da oynatılıp izlenmeliydi. VNL de zaman zaman ilk 6 da başlayan Tuğba Şenoğlu’nun başarısı da yadsınamaz. Güçlü ve korkusuz smaçları hepimizi ekranlarda çok mutlu etti.

Takımda biraz daha gelişmeye açık tarafımız köşe hücumları. Bizim köşe smaçörlerimiz çok çok daha güçlü aslında. Kendi performanslarının, güçlerinin daha da fark edip daha özgüvenli daha güçlü oynamaları gerekiyor. Olimpiyatlar için aslında bu söylediğim şart. VNL’e baktığımız zaman birçok ülke as kadrosuyla gelmedi.  Sırbistan, İtalya, Çin gibi dev takımlar Olimpiyatlarda karşımıza çıkacak. Başarımız Olimpiyatlara katılmak olmamalı, Olimpiyatlarda final maçı oynayabilmek hedefi koymalıyız.

Son olarak en tatlı tebrikler Gözde Kırdar Alessandro Bracceschi çiftine. Muhteşem çiftin Romeo adında oğulları oldu. Şimdi 4 kişilik çok tatlı aile oldular. Umarım mutluluklarını güzelliklerini ömür boyu korurlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.