Sultanlar LigiManşet

Naz Aydemir Akyol’un fotoğrafında dikkat çeken detay

Türk Hava Yolları, CEV Kupası yarı final ikinci maçında sahasında İtalya’nın Savino Del Bene Scandicci takımını 3-2 mağlup etti. İtalya’da oynanan ilk karşılaşmadan da 3-0’lık mağlubiyetle ayrılan temsilcimiz, bu sonuçla CEV Kupası’na yarı finalde veda etti. Deneyimli milli pasör Naz Aydemir Akyol bu karşılaşmada da sakatlığı nedeniyle takımına katkı sağlayamadı.

Türk Hava Yolları’nın sosyal medya hesabında paylaşılan fotoğrafta milli voleybolcunun bileğindeki marteniçka detayı dikkat çekerken, Naz Aydemir Akyol’un bilekliği takarken dilediği dilek ise merak edildi.

Voleybolmagazin.com olarak; milli voleybolcu Naz Aydemir Akyol’un tüm dileklerinin gerçekleşmesini diliyoruz.

Marteniçka nedir?
Marteniçka, Martipi ya da Martenitsa, Balkan ve Trakya coğrafyasında 1 Mart’tan itibaren Mart ayı boyunca bileklere takılan bilekliklere ve süslemelere verilen isimdir. Eski bir Bulgar geleneği olarak bilinse de Marteniçka, tüm Balkan coğrafyasında bilinen hatta Türkiye’de de Balkan göçmenleri sebebiyle her sene kutlanan bir bahar ritüelidir.

Doğa takvimine göre Şubat ayının sonunda leyleklerin göç için yola çıktığı biliniyor. Leyleklerin göç için yola çıkması baharın gelişinin bi göstergesi kabul ediliyor. Mart ayında kırmızı ve beyaz iplerle hazırlanmış bu bileklikler ve süsler iyilik, sağlık, bereket dilekleriyle bileklere bağlanıyor ve Mart ayı boyunca bileklerde kalıyor.

Mart ayında senenin ilk leyleği görüldüğü zaman bileklerden çıkarılıp meyve veren bir ağaca bağlanıyor. Mart ayında leylek görülürse marteniçka takılırken dilenen dileklerin gerçekleşeceğine inanılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.