Köşe YazarlarıManşet

Saygun Keskin: “Voleybol ve Eleştiri”

Sitemizin köşe yazarı Saygun Keskin, “Voleybol ve Eleştiri” başlıklı köşe yazısıyla sizlerle.

Voleybol ve Eleştiri

Voleybol hepimizin sevdiği, hayatımızın çok büyük bir bölümünü geçirdiği ve Türkiye’nin en başarılı takım sporu. U19 ve U17 kadın takımlarımızın Avrupa Şampiyonalarında aldığı başarılar hepimizi çok  gururlandırdı. En yaşlımız, en gencimiz, yolu voleyboldan geçen herkes voleybol camiasının içinde olduğu için mutlu oldu, sevindi, gözleri yaşardı.

Şimdi zamanın, bu başarıları parlatmak, sindirmek, tadını çıkarmak, kızlarımıza hak ettikleri alkışları ve tebrikleri göndermek, teknik heyeti ve federasyonumuzu ayakta alkışlamak olmalı diye düşünüyorum. Esasın da en büyük tebriği bu harika kızlarımızı yetiştiren kulüplerimiz, onları yetiştiren antrenörlerimiz hak ediyor. Voleybol’da bir oyuncunun yetişmesinin ne kadar zor olduğunu bu satırları yazan ben de okuyan sizler de çok iyi biliyoruz. Nakış işler gibi bu harika kızlarımızı işleyen voleybol için hazırlayan her kimse hepsine helal olsun diyorum.

Takıldığım tek bir şey var. Çeşitli sanal ortamlarda bu başarılardan sonra bazı eleştiriler yapılıyor. Eleştiri tabi ki hepimizin hakkı. Hiç birimiz her olaya aynı pencereden bakmak zorunda değiliz. Ben yapılan eleştirilerde zamanlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Şimdi şöyle bir hayal kuralım 2021 yılında U19 kadın voleybol takımımız Avrupa şampiyonu olacak, U17 kadın voleybol takımımız Avrupa ikincisi olacak, camiada bunu kabul etmeyecek biri çıkar mı? İkisi de şampiyon olsa daha iyi olmaz mı diyen tabi ki çıkar , hepimiz öyle olmasını isteriz ama hayalimiz de gerçekleşse pek te kötü olmaz.

5 yıl önce 2020 Avrupa şampiyonalar da bu başarılar alınacak diye bize anlatılsa idi belki de gülecektik. Ama şimdi bu başarının tadını çıkarmak varken, sindirmek varken, kızlarımızı, teknik heyeti, federasyonumuzu göklere çıkarmak varken şu anda bence zamansız eleştiriler yapanlar var. Bakın haksız demiyorum, zamansız diyorum. Yok daha iyi oyuncular  varmış yanlış seçimler yapılmış, yok antrenörümüz bir kulüp’te ,bir lig de çalışmıyormuş, hatta turnuvanın en iyi smaçörü seçilen kızımızın kolundaki dövmeler ona hiç yakışmıyormuş. Bu eleştirileri yapanların hepsine saygı duyuyorum haklı da olabilirler, ama büyük başarılar elde edildi biraz keyfini sürelim, camia olarak havalara zıplayalım, birbirimize sarılalım, emeği geçenleri alkışlayalım. Biraz zaman geçsin sonra oturup düşünelim, daha iyisini nasıl yapabiliriz daha ileriye nasıl gidebiliriz, eleştirilerimizi nasıl duyurabiliriz ve nasıl takip edebiliriz.

Bence şimdi biraz bekliyelim. Bu sezon neler olacak. Bu kızlarımıza kulüpler, federasyon sahip çıkacak mı? Daha çok oynamaları için imkan tanınacak mı? Hak ettikleri ödüllendirmeleri görebilecekler mi? Hepsini takip edelim sonra tabiki eleştirelim. Yıkmak, yakmak için değil her zaman bu başarıları kazanalım her başarı devamlı olsun Avrupa’nın ve Dünya’nın en büyük Voleybol ülkesi olalım diye.

Unutmayalım Voleybol bizim için yaşam biçimi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.