Köşe YazarlarıManşetLigler

Ufuk Soygür: “V. Bank gelecekte sıkıntı yaşar mı?”

Sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Soygür, “V. Bank gelecekte sıkıntı yaşar mı?” başlıklı köşe yazısıyla sizlerle.

V. Bank gelecekte sıkıntı yaşar mı?

Değerli voleybol severler herkese merhaba,

Genelde başarı varsa pek eleştiri yapılmaz, ne zaman ki başarısızlık baş göstermeye başlar işte o zaman eleştiriler başlar, sesler yükselir. Ne başarı, ne de başarısızlık. İşte ben tam da bu iki noktanın ortasında bir yazı yazmayı uygun buldum.

Konu: VakıfBank, altyapısı ve altyapı yatırımları.

VakıfBank Genel Müdürü ve VakıfBank Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, 08.04.2021 tarihli açıklamasında şu cümleleri kurmuş:
“Altyapısına en çok yatırım yapan kulüplerin başında geliyoruz. Dünyanın en modern ve kapsamlı voleybol tesisi olan VakıfBank Spor Sarayı’nı 2016’da açtık. Bu sayede A takım ile altyapımızı bir çatı altında topladık ve en iyi koşulları sağladık. Altyapımızın başına dünyanın en iyi altyapı antrenörlerinden Giuseppe Bosetti ve eşi Franca Bardelli’yi getirdik. Bu sayede sadece sporcular değil genç antrenörlerin de yetişmesine katkı sağlayarak ülkemize Türkiye’nin en iyi altyapı antrenörlerini kazandırdık.”

Geçmişi şöyle bir hatırlayalım; yaklaşık beş Türk altyapı antrenörü, tek salon ile 2016 yılına kadar VakıfBank’ın altyapısından yetişip A Takım ve Milli Takım forması giyen bazı sporcular şöyle: Zehra Güneş, Buket Gülübay, Tuğba Şenoğlu, Ebrar Karakurt, Derya Cebecioğlu, Çağla Akın, Beyza Arıcı, Sıla Çalışkan, Ayça Aykaç, Emine Arıcı, Berin Yıldırım.

VakıfBank altyapısı için 2017 yılında İtalyan antrenör Giuseppe Bosetti ve eşi Franca Bardelli ile anlaşıldı. Teknik ve staff kadrosu yaklaşık on kişi ve bildiğim kadarıyla tesislerinde üç adet salon var. Kısacası ciddi yatırımlar mevcut. Ancak ben şu soruyu VakıfBanklı yöneticilere soruyorum: VakıfBank bunca yatırımın ardından A Takım ve Milli Takım’a sürekliliği olan kaç sporcu kazandırmış?

Bana göre işin özü; altyapısına en çok yatırım yapan değil, yatırımı doğru şekilde yapıp, takip eden kulüplerin başarıları sürdürülebilir olur. VakıfBank’ın maddi imkanları hepinizin malumu. Şuan altyapısından yetişen değerli oyuncuları mevcut ve bu jenerasyon bir süre daha gider, istedikleri yabancıları da alabiliyorlar. O nedenle şimdilik sorun yok, eleştiri de yok.

Ancak oluşumun en önemli sac ayaklarından biri olan “altyapı” konusu sıkı takip edilip yakın zamanda A Takım ve Milli Takım seviyesinde yeni oyuncular yetiştirilemezse VakıfBank gelecekte sıkıntı yaşayacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.