ManşetMilli Takımlar

Kenan Bengü, Filenin Sultanları ve Filenin Efeleri’nin Maçlarını Değerlendirdi

Türk voleybolunun efsane pasörü eski milli voleybolcu Kenan Bengü, Filenin Sultanları’nın İtalya ile oynadığı, Filenin Efeleri’nin ise Romanya ile oynadığı karşılmaların ardından sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

“Güzel bir voleybol gecesi oldu.
Erkeklerin maçı çekişmeli geçse de 5. sette kıl payı kaybettik.
Erkeklerin işi zor. Güzel takım, hücum kombinasyonları çoğunlukla etkili. Olgunluk döneminden ustalık dönemine geçmiş olan Arslan Ekşi üç metre civarından dahil ortayı kullanarak sonuç elde ediyor. Genel anlamda hücum da çok sıkıntımız yok.
Erkeklerin sorunu attıkları smaç servislerin hızının düşük olması. Bu servis hızıyla dünya ve avrupa seviyesinde üst sıraları zorlayamayız.
Diğer sorun blok etkinliğimiz. Servis etkili olmayınca blokta da zorlanıyoruz. Ayrıca bizim smaçörlerimiz ve blokçularımız çok sıçrayan oyunculardan oluşuyor. Dolayısıyla daha dağanık bloklarımız var. Elleri blokta düzgün kullanamıyoruz. Blokta çok fazla blok aut veriyoruz. Yani topla buluşsak bile karşı saha içine yönlendiremiyoruz.
Bu iki konunun üzerine gidilmesi şart. Başarı buna bağlı diye düşünüyorum.
Bu maçta anlamadığım bir diğer konu da Adis’in neden sahada olmadığı. İlk seti seyredemedim, heralde kötü oynadı o yüzden çıktı diye düşündüm. Ama sonra öğrendim ki maça Kaan ile başlamışız. Sanırım burda hata yaptık. Adis ile başlamalıydık. Böyle bir turnuva da deneme olmaz. Kaan kötü oyuncu mu? Hayır, süper yetenek. Çok iyi bir smaçör olacak. Adis ile Kaan’ı aynı anda oynatabilecek bir sistem bulmalıyız. Ebrar ile Vargas gibi.
Moral bozmaz isek sanırım gruptan çıkarız, sonrası meçhul.
Erkeklerdeki en büyük üzüntüm Yiğit. Alt yapılarda pasör izlediğim bu arkadaşın gelecekte dünya çapında bir pasör olacağını düşünmüştüm. Ama kulüp takımında alınan bir karar ile smaçör olarak yoluna devam etme kararı aldı. Arslan Ekşi’den görevi alıp başarıyla yürütebilirdi. Belli mi olur, belki de olur.
Dünya çapında bir pasör mü olmak yoksa iyi bir smaçör mü olmak???
Kadınlar mucize bir gece yaşattı. Gitti gibi görünen maç, son sette çok rahat kazanıldı.
Kadınlarda, en büyük silahlarımızdan biri bloklarımız. Burdaki avantajımız, boy seviyemizin diğer rakipler ile başabaş olması. Çok sıçramadan da yüksek blok yapabiliyoruz. Ve en önemlisi kol ve ellerimizi çok doğru kullanabiliyoruz. Eda, Zehra, Ebrar, Vargas gibi yüksek blok seviyesi olan oyuncularımıza Elif Şahin’de eklenince geçilmez bir duvar örebiliyoruz. Üst üste yapılan bloklar takımdaki çoşkuyu arttırıyor.
Taktı kafayı bu Elif’e diyeceksiniz belki ama Vargas’ı çoşturması, Eda’yı daha etkin kullanması setlerin kopmasına, geriden gelip öne geçmelerimizde en büyük etken gibi görünüyor.
Cansu’nun tecrübesine ok. Zorlu psikolojik anları onunla geçip kırılma anlarını Elif ile oynama taktiği şimdilik başarılı gidiyor. Ama zaman zaman oturduğumuz yerde tepinmemize de yol açıyor.
Dışardan sallaması kolay, vardır antrenörün bir bildiği diyelim.
Finale çıkmak yetmez. Bu ülkeye voleybolu sevdirdiniz, şampiyon da olacaksınız.
Not: Erkeklerin de kadınların da dövmeleri harika. Bu da ergenlere gitsin 😎😎

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.