Efeler LigiRöportajlarManşet

Halkbank’ı her oyuncu ister

Halkbank’ı her oyuncu ister

Halkbank’tan teklif aldığımda, gururlandım ve anlaşmamız uzun sürmedi. İçeri girdiğimde gördüm ki, burası dışardan göründüğünden çok daha fazlası

Halkbank, 2020-2021 sezonuna kadrosunda yeniliklerle girdi.

Takıma dahil olan oyunculardan biri de smaçör Murat Karaya. 19 yıldır voleybolun içinde bulunan ve artık deneyimli olarak adlandırılabilecek Karakaya azimli, hırslı bir yapıya sahip. Murat Karakaya ile Halkbank’ı ve voleybolu konuştuk.

Voleybola 2001’de Ankara SSK Voleybol İhtisas Kulübünde başlayan tecrübeli oyuncu, yıldız ve gençlerde Türkiye Şampiyonu kadronun içindeydi. Aynı şekilde eğitim gördüğü Batıkent Lisesi ile önce Türkiye Şampiyonu, ardından da Dünya Şampiyonluğu yaşadı. Yıldız, Genç ve A Milli Takım’da 90 kez forma giydi.

“Beni voleybola ortaokul öğretmenim yönlendirdi” diyen Karakaya, pasör olarak başladığı voleybolda daha sonra smaçör mevkiine geçmiş. Sırasıyla SSK, Torul, Sivas, Ziraat Bankası Gaziantep Şahinbey, Beşiktaş, Maliye Milli Piyango, Arhavi Belediyesi ve Solhan takımlarında görev aldı.

Voleybola kendini adamış, kızı ve eşi için yaşayıp oynayan bir voleybolcuyum. Halkbank ile oynayacağımız her kupayı kazanmak istiyorum bu sezon ve tüm benliğim ile buna odaklanmış durumdayım” sözleri ile kendini ifade ediyor.

Gurur duyuyorum

Halkbank’ın Türkiye’de ‘voleybol’ denince ilk akla gelen kulüp olduğunu iade eden başarılı oyuncu, sözlerine şöyle açıklık getirdi:

Gerek ismi, gerekse yakaladığı ve herkese ispatladığı başarıları ile her Türk voleybolcusunun oynamak istediği bir takımdır. Ben de transfer teklifi aldığımda gururlandım ve anlaşma sürecimiz uzun sürmedi. Antrenmanlara başladıktan sonra gördüm ki, dışarıdan görünenden çok daha fazlası bu kulüp. İmkânları, çalışma sistemi, tesisleri, sporcuya verdiği değeri, yönetimi, antrenörleri ve çalışanları ile başarıya odaklanmış tek bir vücut adeta. Bu camianın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

Voleybolu özledikleri bir süreçten sonra harika bir kurgu ve oyuncularla sezona başladıklarının altını çizen tecrübeli isim, Halkbank olarak yarıştıkları tüm kulvarlarda kupalara sahip olduklarını söyledi. Karakaya, “Bu bilinçle çalışıyoruz. Resmi ve dostluk maçlarında iyi sonuçlar aldık. Ligin başlaması ile daha çok odaklanacak, hedeflerimize ulaşacağımızdan kuşkum yok” dedi. 

Voleyboldan kopmak istemiyoruz

Murat Karakaya, ligin 16 takımla oynanacağını hem Avrupa hem Türkiye Kupası’na katılacaklarını hatırlatarak, “Haftada üç maç oynayacağız. Elbette, salgın izin verirse. Umarım vakalar maçlarımızın ve ligimizin önüne yeniden geçmez. Bunun olmaması adına sporcu arkadaşlarım ve kulübümüz her türlü tedbiri alıyoruz. Lütfen birey olarak da tedbirlerimizi alalım, bu süreci bir an evvel aşalım. Eğer tedbirlerimizi alamazsak, korkarım ligimizi yeniden durdurmak zorunda kalabilirler. Biz voleyboldan bir daha kopmak istemiyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Salgın bize çok şey öğretti

“Evlerde kaldığımız günlerde, sakatlık nedeniyle zorunlu bir şekilde evinden çıkamayan sporcuların psikolojisini iyi anladık diyen Murat Karakaya, bu süreci daha önce yaşamadıklarını ama çok şey öğrendiklerini ifade etti. Milli oyuncu, “En önemlisi de empati yapmayı öğrendim diyebilirim. Evlerde kaldığımız bu süreçte ciddi sakatlık yaşayan sporcu arkadaşlarımızın da neler yaşadıklarını anlamış olduk. O süre boyunca  voleybola karşı aşırı bir özlem duyduk. O günlerden sonra top antrenmanlarına başlamak da kolay olmadı. Allah kimseye ciddi sakatlık yaşatmasın ve içinde bulunduğumuz bu salgın sürecini de tekrar yaşatmasın.” İfadelerini kullandı.

Hırslı bir yapım var

Karakaya’nın ağzından kendisi şöyle:

“Hırslı, ancak hırsını içinde yaşayan bir yapım var. Oyunun savunma yanında daha etkili olduğumu düşünüyorum. Hücum yönünde ise daha akıllı vuruşlar ile sonuca gitmeyi seviyorum. Voleybolun kesinlikle takım oyunu olduğunu biliyorum. Oynadığım her takımda üstüme düşen görevler neler ise fazlasıyla bunları yapmaya odaklarım. Her sporcu ve antrenör gibi kazanmayı severim. Kaybettiğimiz maçlardan sonra sanırım biraz çekilmez oluyorum.”

Eğitime ve gelişmeye önem veren sporculardan biri olarak tanınan Murat Karaya, boş zamanlarını eğitimine ve ailesine ayırıyor. Aktif voleybolu bıraktıktan sonra doktora yapmak arzusunda. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde Eğitim Bilimleri üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamış. Bu nedenle de kendisine kalan zamanları araştırmalara tahsis ediyor.

Okulların ve antrenmanların olmadığı dönemde 7 yaşındaki kızı ve eşiyle kaliteli zamanlar geçirdiklerini anlatan Murat Karakaya, neredeyse birbirlerine doymuşlar. Birbirleri ile olmaktan mutlu bir aile Karakaya ailesi. 

Biraz da kişisel detay desek…

“Son olarak Jean Christophe Grange’ın ‘Son Av’ kitabını okudum. Polisiye-gerilim kitaplarına ayrı bir düşkünlüğüm vardır. Film olarak son zamanlarda pandemi sürecinden dolayı bolca çocuk filmi izledik, kızımla. ‘Yukarı Bak’ en son izlediğimiz film, tavsiye ederim.

NBA maçlarını izlemeye gayret ediyorum. Türkçe pop dinlemeyi seviyorum. Sıla şarkıları favorimdir.

Uğurum nedir derseniz, tek bir şey söyleyebilirim kızım. Her maç öncesi yanımdaysa öpücüğünü alırım deplasmanda isek görüntülü konuşurum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.