Köşe YazarlarıManşetÜst Manşet

Aslıhan Sinanoğlu: “Fair Play”

Sitemizin köşe yazarı Aslıhan Sinanoğlu, “Fair Play” başlıklı yazısıyla sizlerle.

Fair Play

Fair play; belirlenen kuralların dışında hatta ötesinde belli bir davranış biçimini benimsemektir.  Rakip takımın bir düşman olarak değil oyunun bir parçası olarak görüp mücadele sonunda gösterilen performansa saygı duymaktır.

Tüm spor dalları camialarında konuşulan fair play günümüzde her zaman uygulanmaya çalışılan bir davranış şekli olarak karşımıza çıkıyor. Spor kulüplerinin fair play çerçevesinde attığı her türlü adım kitleleri fazlasıyla etkilemektedir. Yetiştirilen sporculara verilen spor ahlakı, kazandırılan fair play düşüncesi gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor.

Voleybolda fair playe geldiğimizde ise bu kavrama spor kulüplerinin ve sporcuların fazlasıyla hassas olduğunu görüyoruz.  Sporcular arasında her zaman üst düzey bir saygı söz konusudur. Yapılan işe, emeğe değer verilir. Çünkü sporcuların yetiştirilme şekilleri saygı çerçevesi içindedir. Evet camia olarak içimizde belirli bir düzeyde fair play düşüncesi barındırıyoruz. Peki bu düşünceyi ve davranış biçimini dışarıya ne kadar yayıp kitlelere kazandırabiliyoruz?

Bu konu hakkında duruşumuzun yeterli olmadığını yaşadığım bir olayla daha da iyi anladım. Ailelerin farklı bir takım tuttukları için çocuklarını ilgili voleybol okuluna göndermemeleri hatta ‘’maçları bile izlemeseniz olur, nasıl olsa rakip takım diyerek’’ yönlendirmede bulunmaları kulüpler bazında fair play anlayışını daha çok ön plana çıkartmamız gerektiğini gösteriyor. Bu tutum sadece sporcuların davranışları ile değil spor yöneticilerinin desteği ile daha fazla ebeveyne ulaşması mümkün olacaktır. Ailelerin düşünce yapısının değişmesi, daha objektif olarak bakmayı öğrenmeleri, spor kulübü yöneticilerinin davranışları ile paralel ilerleyeceğini düşünüyorum. Böylelikle ailede başlayıp, kulüplerde devam edecek olan bu anlayış toplumumuzda ve spor kültürümüzde herkese yansıyacaktır.

Voleybolda rakibe saygı her zaman var olmuştur ve olacaktır. Voleybol camiası olarak bu davranış biçimini sporseverlere aktarmak ve yaymak en önemli görevlerimizden biridir diye düşünüyorum. Bize de bu yakışır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.