Efeler LigiManşet

Fenerbahçe HDI Sigorta’nın Başantrenörü Erkan Toğan’dan açıklamalar

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün internet sitesinde yer alan haber şöyle:

Fenerbahçe HDI Sigorta Erkek Voleybol Takımımızın Başantrenörü Erkan Toğan’dan açıklamalar

Yeni sezon yapılanması kapsamında Fenerbahçe HDI Sigorta Erkek Voleybol Takımımızın başantrenörlük görevine getirilen Erkan Toğan, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ‘Güncel’ programına konuk oldu.

Başantrenör Erkan Toğan, ilk olarak şu anda yaşamakta olduğu Avusturya’nın, COVID-19 pandemisi karşısında aldığı önlemleri ve devamındaki süreçten şu şekilde bahsetti:

Avusturya hükümeti, pandemi sürecine çabucak tepki gösterdi. Hemen her şey kapatıldı ve sadece marketlerin açık kalmasına karar verildi. Marketlere de maskeyle girilebiliyordu. Tabii süreçte buradaki insanlar da çok bilinçli davrandı ve herkes evlerine çekildi. İş yerleri kapatıldı. Ben, bu süreci çok iyi atlattığını düşünüyorum. Çünkü Avusturya çok fazla kayıp vermedi. Toplamda 600 kişi hayatını kaybetti. Onun üzerinde çok fazla vaka da görülmedi. Fakat ekonomi ve iş dünyası her yerde olduğu gibi bu pandemi sürecinde burada da etkilendi.

Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen spor organizasyonları hakkında bir değerlendirme yapan Fenerbahçe HDI Sigorta Erkek Voleybol Takımımızın Başantrenörü Erkan Toğan, “Öncelikle hepimizin sağlığı göz önünde bulundurularak bu önlemler alındı. Bütün Dünyada olduğu gibi burada da önlemler ivedilikle gündeme getirildiği için burada da durdurulan ilk şeylerden bir tanesi spor organizasyonları oldu. Aynı şekilde okullar kapandı, salonlar kapatıldı. Herhangi bir antrenman ya da maç aktivitesi yapılmadı. Tabii ki bu bizler için zor bir dönem oldu. Özellikle de profesyonel olarak bu işi yapan sporcular için zor bir dönem oldu, çünkü çok uzun bir ara söz konusu. Normalde oyuncular sezonlarını bitirdikten sonra çok kısa bir süre dinlenip Milli takım sezonlarını açıyorlardı. Ancak sezon bitmeden her şey durduruldu. Milli takım sezonu ve bütün Avrupa kupaları iptal edildi. Böyle olunca da ara biraz uzun oldu. Tabii bu süreçte oyuncular evlerinde bir şeyler yapmaya çalıştılar ama her ne kadar evde bir şeyler yapmaya çalışsanız da salondaki gibi yani topa değmeden olmuyor. Bunun da bizi olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum ama sonuç itibariyle bizler profesyoneliz ve oyuncular da bunun bilincinde. Bir araya geldiğimizde baştan başlayıp sporcularımızı sezona hazırlamayı düşünüyoruz.” dedi.

Sporcuların pandemi sürecini iyi değerlendirdiğini düşünüyorum

Başantrenörümüz Erken Toğan, spor faaliyetlerine koronavirüs salgını nedeniyle ara verilmesinin ardından sürecin sporcuları fiziksel ve mental anlamda etkilediğini ise şu şekilde ifade etti:

Sürekli iletişim halinde olduğum sporcular var. Bunlar arasında hem arkadaşlarım hem de çalıştığım isimler var ve her gün konuşuyorum. Pandeminin ilk günlerinde onlara hemen bir program hazırladık çünkü pandemi süresinin uzun süreceğini düşündük. Hazırladığımız programı gönderdik ve uygulamaya başladılar. Fakat süreç uzayınca herkeste olduğu gibi psikolojik etkileri de ön plana çıkmaya başladı. Herkes bir arayış içine girdi. Evde çalışmak, evde kalmak hepimizin üzerinde baskı oluşturdu. Ama benim şahsi fikrim baskıya alışık oldukları için sporcuların bu dönemi büyük bir ihtimalle iyi değerlendirdiklerini düşünüyorum. Sporcular, dinlenemedikleri süreyi bu dönemde buldular ve dinlendiler. En büyük etkisi de sakatlıkların iyileşmesi oldu. Bu süreçte dinlenerek iyileşecek sakatlıklar bu dönemde bence iyiye gitti. Ancak psikolojik olarak hepimiz bundan etkilendik.

Fenerbahçe’de olmak çok büyük bir onur

Fenerbahçe HDI Sigorta Erkek Voleybol Takımımızın Başantrenörü Erkan Toğan, Fenerbahçe çatısı altında olmanın yaşattığı gururu, “Fenerbahçe’de olmak çok büyük bir onur. Fenerbahçe camiasına hizmet etmek, Fenerbahçe camiasına katılmak benim için çok büyük bir onur. Öncelikle Başkanımız Ali Koç’a çok teşekkür ediyorum. Voleybol Şubesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Simla Türker Bayazıt’a beni bu göreve layık gördükleri için teşekkür ederim. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Fenerbahçe’nin geçtiğimiz senelerdeki başarısını koruyabilmek için ve daha iyi yerlere getirebilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Fenerbahçe’de olmaktan dolayı çok mutluyum.” şeklinde ifade etti.

Toğan, Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımının başında uzun süre sonra bir Türk antrenör olarak göreve gelmesiyle ilgili soruyu ise şu şekilde cevapladı:

Bu, çok büyük bir sorumluluk getiriyor. Fenerbahçe camiası çok büyük bir camia, başarıya alışmış bir camia ve benim omuzlarımda şu anda çok büyük bir yük var. Bunun da farkındayım. Ama diğer taraftan da çok olumlu görüyorum ben. Çünkü benim jenerasyonumun artık sahalara gelmesi gerekiyor. Benim gibi şans bularak diğer kulüplerde görev alması gerekiyor. Ben, bunun voleybola katkısı olacağını düşünüyorum. Ben, sporculuk kariyerimi bitirdikten sonra hemen antrenörlüğe başlayabilirdim ama bunu tercih etmedim. Daha çok bazı isimler belirledim ve şansıma bu isimler Türkiye’de çalışıyordu. Halkbank’ta iki sezon Lorenzo Bernardi ile çalıştım, 1 sezon Slobodan Kovac ile çalıştım. Onun öncesinde Avusturya Milli takımında Michael Warm’un asistan koçluğunu yaptım, Ziraat Bankası’nda Fernando Munoz Benitez ile çalıştım. Bu isimlerin bana çok büyük katkısı oldu. Açıkçası başantrenör olursam bu anlamda kendimi hazırlamaya çalıştım. Çünkü oyunculuk ve antrenörlük çok farklı iki şey. Buna da hazırlanmak gerekiyor. Ben, bunun için acele etmedim. Her şeyin olgunlaşma süreci olduğunu düşündüm ve bugün buradayız. Bunun da çok büyük bir şans olduğunu ve artık zamanının geldiğini düşünüyorum. Türk antrenörlerinin çıkması gerektiği düşüncesine sahibim. Benim gibi birkaç tane daha isim var, voleyboldan gelmiş, voleybolu bırakmış ve şu anda yavaş yavaş antrenörlük yapan, çalışan arkadaşlarım var. Onlar da fırsat ve pozisyon buldukça eminim ki voleybola katkıda bulunacak ve bir takımın başına geçeceklerdir. Eğer ben Fenerbahçe’de başarılı olursam çok büyük bir adım olacak, Türk antrenörlerinin ismi için. Herkes Türk antrenörlerini tercih etmeye başlayacak. Ben spor hayatına yerli ya da yabancı olarak bakmıyorum, spor insanı olarak bakıyorum. Herkes bir şekilde sporun içinde olmaya çalışıyor. Ama tabii ki bizim kendi vatanımızdan yetişmiş, Milli takımımıza hizmet etmiş hocaların ya da oyuncu olarak hizmet etmiş arkadaşlarımı hocalık pozisyonunda görmek isterim ve çok da güzel olur.

Rotasyonlu bir takımla oynamak istiyoruz

Yeni sezon öncesinde takıma katılan isimlerle birlikte daha rotasyonlu bir takım kurmayı ve gençleri oyunun içerisinde daha çok kullanmayı düşündüklerini de dile getiren Fenerbahçe HDI Sigorta Erkek Voleybol Takımımızın Başantrenörü Erkan Toğan, “Biz bu sene Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımının biraz rotasyonlu oynamasını istiyoruz. Böyle bir düşüncemiz var. Fenerbahçe altyapısında yetişmiş fakat dışarıda olan bulunan oyuncular var. Mesela Oğulcan’a bu sene izin verdik, biraz tecrübe kazanması adına. Kaptanımız Ulaş, kariyerinin zirvesinde. Oğulcan onun arkasında bekliyor ve çok fırsat bulamadığını düşünüyorum. Onun için Oğulcan’a bu sene izin verdik. Bir takımın kontrolünde olsun, oynasın, pişsin ve tekrar geriye bizim aramıza dönsün diyerek. Onun gibi Kelvin, Halil İbrahim var. İzzet, genç ama tecrübeli bir oyuncu. İzzet’in geçen senelerde takıma çok büyük katkısı oldu. Bir başka örnek Bora’yı söyleyebilirim. Bu oyuncuları çevirerek, rotasyonlu kullanmalıyız. Çünkü lig bu süreçte uzun sürecek. Onun için de gençlere ihtiyacımız var. Aynı zamanda kulübümüzün de buna ihtiyacı var. Hem onları pişireceğiz, yetiştireceğiz hem de değişmeyen hedefimize yani şampiyonluğa oynayacağız. Takımımıza katılan arkadaşlarımızdan bahsedersek Nicholas Hoag, Graham Vigrass, Metin Toy bunlar hep Milli takımlarının oyuncuları. Zaten bizim hali hazırda bulunan, kemikleşmiş bir kadromuz var ve bu kadro gayet güzel işler başarıyor, başardı da. Onlara bu isimlerin çok büyük faydası olacağını düşünüyorum. Çok da isabetli transferler yaptığımızı söyleyebilirim. Sezona iyi hazırlanıp devamını getireceğiz. Tabii ki bu bir spor ve neyi getirip neyi götüreceğini sezon başladığında göreceğiz. Umarım sakatlıksız, sağlıklı, ahenkli, taraftarımıza yakışır mücadeleci bir voleybol sergileriz ve sezonu böylelikle kupayla bitirebiliriz.” dedi.

Fenerbahçe gibi büyük bir camiada bulunmak gençler için büyük bir şans

Genç sporcular ile ilgili duygu ve düşüncelerini de paylaşan Erken Toğan, “Fenerbahçe gibi büyük bir camiada, kulüpte bulunmak gençler için zaten büyük bir şans, bunu söyleyebilirim. Hedeflerin başka bir yerde oynamak olması düşünülemez bile diye düşünüyorum, çünkü her yıl şampiyonluğa oynayan ve hedefi olan bir takımda iyi antrenörlerle ve iyi bir ortamda kendilerini iyi hazırlasınlar. Milli takımımızın da bu gençlere ihtiyacı var. Şu anda hem Fenerbahçe Spor Kulübü’nden hem de diğer kulüplerden yetişen birçok oyuncu var Milli takıma hizmet eden ve edecek olan. Hedeflerini yukarılara koymalarını söyleyebilirim ve o hedefe ulaşmaya çalışsınlar. Eminim ki başarılı olacaklar.” şeklinde konuştu.

Temmuz ayında yeni sezon hazırlıklarına başlayacaklarını belirten Erkan Toğan, “Federasyonumuzun alacağı kararı bekliyoruz, lig statüsünün belirlenmesi gerekiyor. Bu sene düşme olmadığı için 1.Lig’den Efeler Ligi’ne dört takım çıktı. Böylelikle takım sayısı 16’ya ulaştı. İki devreli bir lig oynandığını düşünürsek 30 maç yapar. Uzun bir sezon olacak. O yüzden bu sene 1 ay erken başlayacağımızı düşünüyoruz. Gelen duyumlar eylül ayında maçların başlayacağı yönünde ama daha resmi bir açıklama yok. Onun için biz de hazırlıklarımızı temmuzun başına aldık. Hazırlıklarımızı temmuz ayının başında başlayarak götüreceğiz. Resmi karar da açıkladığında programımız oturacak.” dedi.

Başantrenörümüz Erkan Toğan, sözlerini şu şekilde noktaladı:

Son olarak erkek takımımızın menajeri Dariusz Stanicki’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Bu transfer döneminde gecesini gündüzüne kattı, oyuncuları getirebilmek için çok uğraştı. Kendisiyle sürekli telefonda görüştük. Çok büyük katkısı oldu. Benim adapte olabilmem için de çok büyük katkısı oldu. Bu nedenle kendi adıma çok teşekkür ederim. İkinci olarak bu pandemi döneminde bizim gizli kahramanlarımız sağlık çalışanlarını kutlamak istiyorum. Çok büyük fedakarlık gösterdiler. Umarım daha fazla kayıplar yaşanmaz. Daha hassas oluruz ve bu süreci kayıpsız, düzgün bir şekilde atlatabiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.