RöportajlarManşetLigler

Tüm zorlukların üstesinden geleceğiz

AXA Sigorta Efeler Ligi takımlarından Halkbank’ın smaçörü Efe Bayram ile yapılan söyleşi sizlerle.

Tüm zorlukların üstesinden geleceğiz

Halkbank’ın genç yıldızı Efe Bayram, fiziksel ve psikolojik anlamda oyuncuları zorlayan bir sezon yaşadıklarını, fakat üstesinden gelecek kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Küresel salgın, üç günde bir oynanan maç periyotların, Avrupa Kupaların üst üste koyduğunda zorluğun ölçüsünün ortaya çıktığını dile getiren Efe Bayram, fiziksel güç yanında psikolojik performansın da öneminin arttığına dikkati çekti.

Halkbank olarak iyi bir ilk yarı geçirdiklerini ifade eden milli yıldız şunları söyledi:

“Çok iyi işlerin yanında, çok basit hatalar da yaptık. Şimdi önemli olan, yaptığımız hatalardan ders almak ve iyi işlerimizi sürdürmek. Önümüzde yine zorlu, uzun bir süreç var. Ama üstesinden gelecek, hedeflerimize ulaşabilecek güce ve kapasiteye sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Beklentiler ateşliyor

2002 doğumlu olan Efe Bayram, bireysel performans olarak, takımın kendisinden beklentilerin büyük olduğunu bildiğini söyledi. Bu durumun kendisini daha fazla motive ettiğini dile getiren Bayram, A Takım’daki üçüncü senesi olduğunu ve yuvası olarak gördüğü Halkbank’ta bu beklentilerin muhatabı olmanın, performansını yukarı çektiğini, ateşlediğini ifade etti.

Kulüpte iyi antrenörlerce eğitildiğini anlatan Efe Bayram, sporcu bir babaya sahip olmanın işleri çok kolaylaştırdığını ifade etti. Babası Barış Bayram’ın gerek spor yaşantısı, gerek sosyal hayatta her zaman rehber olduğunu belirten Efe şunları söyledi:

“Sizi en iyi şekilde anlayan birisiyle konuşmak, fikir alışverişi yapmaktan daha iyi gelecek bir şey yoktur. Bu kişinin babam olması büyük bir şans. Babamın önerilerini, uygulamak gerçekten hayatımı kolaylaştırıyor.”

Hırslı ve istekli

Efe, “Dışardan bir göz olsan kendini nasıl tanımlarsın?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Saha içindeki görüntümün kesinlikle çok hırslı ve istekli olduğunu söylerim. Kazanmayı, başarmayı çok isteyen bir yapım var; bunu da sahaya özellikle enerjimle yansıttığımı düşünüyorum.”

Takımın geleceği olarak lanse edilmenin üzerinde küçük ama hoş bir baskı oluşturduğunu anlatan yıldız oyuncu, “Halkbank gibi önemli, hedefi hep en yukarıda olan bir kulüpte hakkımda böyle düşünülmesi, söylenmesi elbette bir baskı oluşturuyor. Ama bu baskının beni kesinlikle daha yukarı ittiğini düşünüyorum. Kulübümün, takımımın bana güvendiğini de hissetmek benim için tarifi olmayan bir duygu, heyecan” dedi.

Michal Kubiak rol modeli

Efe Bayram gelişme çağındayken, o dönem Halkbank’ta forma giyen Michal Kubiak’ı örnek aldığını açıkladı ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Polonyalı smaçör Michal Kubiak’ı rol model aldım. Oyun stilini, saha içindeki karakterini çok beğeniyorum. Halkbank’ta oynadığı dönemde henüz 12 yaşındaydım. Kubiak’ı izlemek beni heyecanlandırıyor, motive ediyordu. Normal yaşamında gösterdiği profesyonellik de beni onun yolunu izlemeye iten etkenlerdendi.

Seviyeli rekabet

Takımda dört smaçörün bulunduğu, forma rekabetinin etkilerinin nasıl olduğu sorusuna, “Pozisyonumda deneyimi ve kalitesi yüksek oyuncular var. Her antrenman, her müsabakada dört oyuncu rekabet halindeyiz. Bu rekabet hepimizin performansını bir üst seviyeye taşımamızda önemli rol oynuyor. Ben bu rekabette yeni şeyler öğrenmeye, kendimi daha çok geliştirmeye bakıyorum. Antrenmanda, sahada veya kenardayken bu seviyeli rekabetin bana çok şey kattığını söyleyebilirim.”

Yurt dışı istiyor

A Erkek Milli Takım’da da yer bulmaya başlayan milli yıldız, “okul ve üst düzey sporcu olmak” paradoksunu yaşadığını ama bunun çok çalışmakla aşılabileceğini söyledi. Efe, “Yaklaşık 9 senedir okul-eğitim sürecini iyi yönettiğimi düşünüyorum. Kolay olduğunu söylemek mümkün değil fakat herkeste oluşan ‘eğitim ve spor aynı anda yürümez!’ algısını kırmak mümkün. İstediğimiz sürece başaramayacağımız bir şey yok; çeşitli fedakarlıklarla akademik anlamda da başarılı olmak gerçekten mümkün” diye konuştu.

Kariyer hedeflerini de açıklayan Efe Bayram, kısa vadedeki öncelikle hedefinin sezonu şampiyon tamamlamak olduğunu belirtti. Bunu başaracak kalitede olduklarını tekrarlayan yıldız oyuncu,

“Sonra milli takımın değişmez oyuncuları arasına girmek istiyorum. Ardından da ülkem ve kulübümü bir gün Avrupa’da temsil etmek arzusundayım. Oyuncu kariyerimden sonra yine voleybolun içinde kalmak, antrenörlük yapmak istiyorum” diyerek planlamasını anlattı. 

Yemekle arası iyi

Efe Bayram, takımda yemek yemeyi en çok seven kişi olarak biliniyor, bu tartışılmıyor! Evde yeni tarifler deniyor. Fakat yaptığı iş nedeniyle her istediğini tüketemiyor. “İşimin en önemli kısmı beslenme ve bu anlamda performans ekibine bağlı olarak besleniyorum” diyor. 

Mitoloji meraklısı

Efe Bayram kişisel gelişim, tarih ve mitoloji meraklısı, özellikle de Yunan Mitolojisi. Bu konuları içeren kitaplar okuyor. Son okuduğu kitap ‘Vazgeçebilmek’, kişisel gelişim konulu ve herkese tavsiye ediyor. Ayrıca iyi bir film izleyicisi. Son olarak, ailesi ile “Bizim İçin Şampiyon” filmini seyretmiş ve çok etkilenmişler.

Genç yıldız, bir maça çıkmadan genellikle müzik dinliyor; “Bana iyi geldiğini ve motive ettiğini iyi hazırlanmama yardımcı oluğunu düşünüyorum” dedi.

Efe Bayram, salgının tüm dünyayı olumsuz etkilediğini, çok iyi korundukları halde, bir şekilde kendilerini de bulduğunu belirterek, “Ben halkımıza olabildiğince evde kalmalarını , maskelerini dışarıda ne olursa olsun çıkarmamalarını ve hijyen kurallarına harfiyen uymalarını tavsiye ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.