Köşe YazarlarıManşet

Sırma Üç: “Pandemi Döneminde Neler Öğrendik?”

Sitemizin köşe yazarı Sırma Üç, “Pandemi Döneminde Neler Öğrendik?” başlıklı köşe yazısıyla sizlerle.

Pandemi Döneminde Neler Öğrendik?

15 Mart 2020 tarihinde spor salonlarının kapanması ve tüm spor faaliyetlerinin durması ile çok farklı bir döneme girdik. Kimileri bu dönemde kendi köşesine çekilip beklemeyi seçti, kimileri evinden, uzaktan çalışmayı denedi, kimileri de bu farklı dönemin getirdiği yeni oluşumları  değerlendirmeye başladı. Ben daha çok son grupla ilgileniyor ve pandemi döneminin bize kazandırdıklarına odaklanmak istiyorum.

Pandemi döneminde;

  • Çok hızlı biçimde her yaş grubundan herkes uzaktan görüntülü toplantılara katılmaya başladı. Teknolojiye direnen belirli bir yaş üstündeki kişiler –antrenörler dahil- direnci bırakıp kendilerini genel akışa teslim ettiler.
  • Uzaktan görüntülü antrenmanlar başladı.
  • Uzaktan görüntülü takım seçmeleri başladı.
  • Evde Voleybol Okulu uygulamaları başladı.

4 Ağustos 2020’den itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı kararıyla tüm spor branşlarının faaliyetine izin verildi. Bundan sonra da pandemi önlemlerinin hemen her alanda gittikçe azaltılarak normal yaşama geri döneceğimizi umuyoruz. Peki pandemi döneminden miras kalan deneyimlerimizi nasıl kullanacağız?

Pandemi süreci sona erdiğinde bile bence aşağıdaki konularda farklı yaklaşımlar içinde olacağız.

Uzaktan görüntülü eğitimler ve toplantılar:

Zaman kaybını en aza indirip, ulaşım vs masrafları tamamen ortadan kaldırdığı için artık gittikçe daha çok eğitim ve toplantı uzaktan yapılacak.

Milli Takımlarda yaş gruplarında yer alan sporcuları sezon içinde uzaktan 12 ay izleme şansımız olacak ve belki de daha kısa süreli “kamp” programlarında bir araya getireceğiz.

Uzaktan görüntülü antrenmanlar

Uzaktan antrenman yapma tekniklerini öğrenebilen ve geliştirebilen kulüpler 2020-2021 sezonu içinde bu antrenman yöntemini kullanmaya devam edecekler.

Bu antrenmanların “sözde antrenman” olmayıp sporcuya fayda sağladığını gören veliler bu antrenmanlar için de ücret ödeyecekler.

Uzaktan görüntülü takım seçmeleri

Uzaktan görüntülü takım seçmeleri devam edecek. Artık alt yapı seçmelerine katılmak için sporcuların kulüplerin kapılarını aşındırması, Türkiye şampiyonalarında derece yapmaya çalışması gerekmeyecek. Herhangi bir ilden herhangi bir aday sporcu, ailesinin başvurusu ile herhangi bir kulübün alt yapı antrenörlerine hatta Milli Takım antrenörlerine erişebilecek.

Uzaktan görüntülü voleybol okulu çalışmaları

Artık çeşitli nedenlerle çocuklarını antrenmanlara götüremeyen aileler çocuklarına evde voleybol okulu eğitimi aldırabilecek. Hatta bu eğitim sadece çocuğa yönelik değil aileye yönelik olacak ve artık AİLE EĞİTİMLERİ başlayacak.

Bunlar olmaz demeyin, hepsi oldu ve olmaya devam edecek. Asıl soru şu: siz bunları ne zaman kabul edecek ve adapte olacaksınız?

ES Voleybol ve Eczacıbaşı Geleceğe Smaç ekiplerinin son 6 aydır uzaktan yaptırdığı antrenmanlar, gerçekleştirdiği video çekimleri ve diğer deneyimler evoleybol.net adresinden herkesin erişimine açılıyor. Uzaktan eğitimlerden performans alamamış ekipler ve eğitmenler bu deneyimlere ulaşabilir, daha verimli uzaktan antrenman yapmanın yöntemlerini öğrenebilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.