ManşetLigler

Paidar Demir’i Saygıyla Anıyoruz

Türk Voleybolunun ve Galatasaray’ın sembol isimlerinden, unutulmaz kaptan Paidar Demir’i aramızdan ayrılışının 15.yılında saygıyla anıyoruz.

Voleybolmagazin.Com

PAİDAR DEMİR (1960-2006)

26 Haziran 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Sırasıyla Şişli 19 Mayıs İlkokulu, Levent Orta Okulu, Maçka Yüksek Tekniker Lisesi’nde okudu.
Boğaziçi Üniversitesinde elektronik dalında 1 yıllık eğitim sonucu bilgisayar uzmanı sertifikası aldı.
Galatasaray Spor Kulübü’nde bilgi işlem sorumlusu olarak uzun yıllar çalıştı. Ardından ticaretle uğraştı.

Türk voleyboluna, milli oyuncu, antrenör ve hakem olarak büyük hizmetler vermiş olan Ayhan Demir’in oğludur.
Paidar ismi bir büyük voleybolcu Payidar Dobra’dan gelmektedir.
Babası Ayhan Demir 1942-1949 yıllarında Vefa takımında oynuyordu. Galatasaray’da rakip takımda oynayan arkadaşı Payidar Dobra’nın oyun stili, zekası ve kişiliği nedeniyle Ayhan Demir’de ne büyük hayranlık yaratmıştı. Ancak onun erken kaybı kendisine büyük keder vermişti.
Ayhan Demir Galatasaray’a transfer olur. Payidar Dobra’yı ilk anma turnuvasını düzenler ve daha sonra doğan oğluna Payidar ismini verir.

Paidar Demir, Galatasaray Yıldız Takımı’nda voleybola başladı.
1977-78 sezonunda Galatasaray’da, 1978 ile 1980 yılları arasında Eczacıbaşı’nda oynayarak voleybolculuğunu ilerletti. 1980-81 sezonunda Makospor’a transfer oldu. Vatani görevini yaptığı 1982-83 yıllarında Silahlı Kuvvetler Gücü Takımı’nda yer aldı. 1984’de ilk forma giydiği kulüp olan Galatasaray’a döndü ve oradan hiç kopmadı.
18 Mayıs 1984 yılında Arzu Aksüt ile evlendi. 15 Temmuz 1987 yılında kızı Naz Iraz Demir dünyaya geldi.
40 yaşına kadar spor hayatını faal bir şekilde sürdürdü, 150 kez milli formayı giydi.
Galatasaray ile 3 defa Türkiye Şampiyonluğu yaşayan Paidar Demir, Avrupa Konfederasyon Kupası’ nda Galatasaray ile 4. lüğü yaşadı. Ayrıca Galatasaray’da ve milli takımda menajerlik yaptı.

1 Temmuz 2006 Cumartesi günü 17.00 uçağı ile İstanbul’ dan İzmir’ e giden Paidar Demir, Menderes Havalimanı’ndan Torbalı yönüne giderken kiraladığı aracın takla atması sonucu ağır yaralı olarak SSK Buca Devlet Hastanesi’ ne kaldırıldı. Ancak burada geçirdiği 5 saatlik ameliyata rağmen kurtarılamayarak 2 Temmuz 2006 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Paidar Demir biyografisi Voleybolun Unutulmazları – Gülnur Görgün

PAYİDAR DOBRA: Galatasaray erkek voleybol takımının 1940’lı yıllardaki şampiyon kadrolarının değişmez oyuncusu PAYİDAR DOBRA’yı (1922-26 Ekim 1947), yüksek tahsil yapmak için İtalya’ya giderken, bindiği uçağın Yunanistan’da düşmesi sonucu kaybetmiştik. Rahmetle anıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.