“Eczacıbaşı Geleceğe Smaç”tan önemli anket

“Eczacıbaşı Geleceğe Smaç”tan önemli anket
06.03.2021
A+
A-

Pandemi döneminde hem salon antrenmanları hem de uzaktan görüntülü antrenmanlar ile çalışmalarını aralıksız sürdüren Eczacıbaşı Geleceğe Smaç ekiplerinin hazırladıkları anketi, antrenmanlara ara vermiş olan veya devam eden toplam 650 veli yanıtladı ve velilerin %85’i çocuklarının spora devam etmesini çok önemli ve gerekli bulduğunu belirtti.

6-17 yaş grubu aralığında yaklaşık 1200 voleybol okulu öğrencisi ve takım sporcusu ile antrenmanlara devam eden Geleceğe Smaç kampüsleri için düzenlenen anket sonuçlarına göre,

 • Velilerin %77’si çocuklarının 12 saatlik gündüz diliminde 9-12 saati evde geçirdiklerini söylüyor.
 • Velilerin %89’u okulların kapanması ve eğitimin uzaktan devam etmesinin, çocuklarının sosyal yaşantısını çok fazla etkilediğini düşünürken, bu durumun çocuklarını az etkilediğini ya da etkilemediğini düşünen sadece %5’lik bir kesim var.

 • Velilerin %71’i çocuklarını pandemi döneminde de spora devam ettirirken, %85’ten fazlası çocuklarının bu dönemde spora devam etmesini aslında çok gerekli buluyor. Çeşitli özel nedenlerle spora devam edemeyenler ise aralıklı biçimde de olsa salon antrenmanlarına katılıyor.
 • Velilerin %53’ü, pandemi döneminde okullarda eğitim devam ediyor olsaydı çocuklarını daha rahat bir şekilde spora göndereceğini söylerken, sadece %3’lük bir kısım okulların açık olması durumunda bile çocuklarını spor yapmaya göndermeyeceğini belirtiyor.

 • Velilerin pandemi döneminde çocuklarının spora devam ettiği ortamdan beklentilerinin en önemli 3 tanesi şöyle sıralanıyor:
  • Temizlik ve hijyen: yanıt verenlerin %96’sı bunu seçiyor.
  • Düzenli sağlık kontrolü ve sağlık denetimi (ateş ölçümü, HES kodları ile covid takibi, doktor kontrolünde antrenmana geri dönüş süreci gibi): yanıt verenlerin %71’i bu konuya önem veriyor.
  • Sosyal mesafe kurallarına uyma: yanıt verenlerin %58’si çok önemli buluyor.

Eczacıbaşı Geleceğe Smaç tesislerinde şu anda eğitim almaya devam edenlerin %92’si tesislerde tüm beklentilerinin karşılandığını söylüyor.

 • Velilerin %10’u, çocuklarının pandemi döneminde Eczacıbaşı Geleceğe Smaç kampüslerinde eğitim almasının nedeni olarak “uzaktan eğitim fırsatı” bulunmasını gösterirken, velilerin %29’u ise özel antrenman seçeneği seçeneğini kampüslerden beklenen en önemli 3 özellik arasında sıralıyor.
 • Katılımcıların %26’sı uzaktan voleybol eğitimine sıcak bakıyor, %21’i çekimser, kalan %53 ise uzaktan voleybol eğitimi fikrini şimdilik garip buluyor.

Eczacıbaşı Geleceğe Smaç İdari Koordinatörü olan Sırma Üç anket sonuçlarını değerlendirirken şunları şöyledi:

“Pandemi döneminde misyonumuz, çocukların fiziksel ve sosyal gereksinimlerini karşılamaya çalışırken her durumda onların yanında olduğumuzu hissettirmek. Bu sezon maç yapamadık, hatta çok programlı biçimde takım antrenmanı da yapamadık ama çocuklarımızın sporla ilişkisini sürdürmek üzere tüm koşulları zorladık, özellikle 10-16 yaş grubu aralığında sporcularımızın %80’i ile antrenman yapmaya devam ettik. Voleybol okullarında öğrenci sayısında ciddi bir düşüş oldu ancak 10 yaş ve üzeri öğrenciler aralıklı da olsa antrenmanlara devam ettiler ve spor hayatlarını sürdürdüler.

Sporcularımız ve çalışanlarımız arasında Covid 19 vakaları görüldü ancak kampüslerimizin hiçbirinde hiçbir grupta veya takımda bu vakalar gruba yayılmadı; aldığımız temizlik, hijyen, sosyal mesafe önlemleri ile özellikle Covid 19 riski olan sporcuların izolasyonu ve antrenmana dönüş süreci aşamasında gösterdiğimiz hassasiyet sayesinde çalışmalarımızı güvenle sürdürebildik.

Bu dönemde kazandığımız deneyimle gelecek sezonda da maksimum özen ve dikkatle çalışmalarımızı sürdürecek ve her zaman sporcularımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Pandemi öncesinde yaklaşık 3000 civarında sporcu ile çalışan Geleceğe Smaç kampüsleri, pandemi döneminde ise 1200 sporcu ile çalışmaya devam ediyor; bu sporcuların %20’si antrenmanlara uzaktan görüntülü olarak katılıyor veya 1-3 kişilik gruplarla özel antrenmanlar yapıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.