Sultanlar LigiManşetÜst ManşetLigler

Ayrılığın açıklaması

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün voleybol şubesinde sezon başından bu yana gönüllü olarak voleybol şube sorumlusu olarak görev alan M. Hakan Belgin ve ekibi görevlerinden ayrıldı.

M. Hakan Belgin twitter hesabından ayrılıkla ilgili açıklamalarda bulundu. M. Hakan Belgin’in açıklamaları şöyle:

Değerli Beşiktaşlılar,
Haziran ayı itibari ile yürüttüğüm “Beşiktaş Voleybol Şube Sorumlusu” görevimden bugün itibari ile ayrıldığımı tüm kamuoyunun bilgisine sunarım.

117 yıllık şanlı Beşiktaş tarihinde altı ay çok kısa bir süre gibi görünse de Beşiktaş’a katkı sağlayabilmek ve her günün bir önceki günden daha iyi olması için ekip arkadaşlarımla birlikte gece gündüz çalıştık.

Görev sürem boyunca başardıklarımızı ve başaramadıklarımızı tüm şeffaflığı ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle göreve geldiğimizde takımdan ayrılan çok sayıda oyuncu vardı ve altyapıdan A takıma çıkan oyuncularla mücadele ediliyordu. Bunun doğal sonucu olarak küme düşen takımımız;

11 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye Voleybol Federasyonu’nun aldığı “2019-2020 sezonunda Sultanlar Ligi normal sezon sıralamasına göre tescil edilerek küme düşmenin kaldırılması ve 2020-2021 sezonunun 16 takımla oynanması” kararı sonucu Sultanlar Ligi’nde kaldı.

Bu sezon tam 10 sporcu, maaşları ödenmediği gerekçesiyle TVF’ye başvurarak serbest kaldı. Yapılan başvurular sonucu TVF, serbest kalan sporcularla ilgili 2019-2020 sezonu sözleşme bedellerinin ödenmesine hükmetti.

Bununla birlikte bir sonraki sezon planlamalarını olumsuz etkileyen bir karar daha alındı. Önceliğimizi Beşiktaş’ı temsil edecek kadroyu sahaya çıkartmak olarak belirlediğimiz bu süreçte,

Yerli oyunculara 3.463.000 TL; yabancı oyunculara 550.900 EURO olmak üzere geçtiğimiz dönemden kalan yüklü borç sebebiyle hem yabancı hem de yerli oyuncu transfer yasağıyla karşı karşıya kaldık.

Yerli / yabancı gözetmeksizin transfer yasağı kararı aldıran tüm oyuncuların temsilcileri, menajerleri ve avukatları ile tek tek ve günler süren görüşmeler yaptık.

Sporcuları ve temsilcilerini ikna ederek bir kısmına yapılan peşin ödemeler ve kalan alacaklarının protokol ile takside bağlanması sonucunda 2 Eylül 2020’de

Yani sezonun başlamasına sadece 48 saat kala Kadın Voleybol Takımımızın yerli oyuncu transfer yasağı kaldırıldı ve kısıtlı bir havuz içerisinden seçilen oyuncular ile sözleşmeler imzalandı.

Tamamı yerli oyunculardan oluşan kadromuzla 04 Eylül 2020 tarihinde 2020-2021 sezonuna başladık. Bu sene ligde %100 yerli kadro ile mücadele eden iki takımdan biriyiz.

Takım genelinde hal böyle iken mali konularda ise öncelik olarak kulüp prensipleri doğrultusunda hemen her kalemde tasarrufa gittik. Ulaşım, konaklama gibi giderlerde %35-40 seviyesinde tasarruf sağladık.

Takımın kullandığı antrenman ve maç malzemelerinde 2019 yılına kıyasla %63, 2020 yılına göre ise %38 oranında daha az malzeme temin edilerek kulübümüzün yüz bin TL’lerle ölçülebilecek bir gider kalemi ortadan kaldırıldı.

Böyle kapsamlı bir tasarrufa ek olarak Adidas ile bir sponsorluk anlaşması yaparak malzemeleri de bedelsiz temin ettik.
Yıllardır süregelen ve kulübümüze çok yüklü maliyetler yaratan servis ve lojman uygulamalarına son verdik.

Daha önceki sezonlarda ciddi bir gider kalemi olan menajerlik ücretlerini kaldırdık.

Yurtdışında birçok voleybol takımından aşina olduğumuz parçalı forma düzenine geçerek bir taraftarımıza tasarlattığımız formalarımızın üzerine birden fazla paydaşı ekleyerek projenin bir parçası yapmaya çalıştık.

Yıllar sonra ilk kez voleybol şubemize bir değil birden fazla sponsor desteği sağlanmış oldu.

Bu projede bize sponsor desteği sağlayan Pozitif Kurumsal
@pozitifkurumsal
,Sports International
@sportsintclubs
, D’S -Damat @Damat_Offical , Ayvalık Beşiktaşlılar Derneği, Adidas
@adidas
ve BEYİD
@Beyid1903
‘e bir kez daha buradan teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Takımın sahada yer alması ve bütçe tasarrufu konularına odaklanarak birçok başarılı işe imza atarken şubenin geleceğini de bir an bile unutmadık. Bizim için önemli olan kısa vadeli başarı değil, sürdürülebilir bir şube yapısı kurmaktı.

Bu sebeple baş antrenörümüzün raporları doğrultusunda gelecek sezon planlaması, altyapı ve spor okulları ile ilgili çok detaylı çalışmalar yaptık.

Yine raporlar çerçevesinde gelecek vadeden ve altyapımızdan yetişen Göknur Silen (20), Zeynep Batmaz (19) Elif Teksoy (17); Bengisu Aygün (16) Lal Verda Akın (15); Gökçe Akkaya (18) ve Ece Deniz Uçarı (16)’ya A takım rotasyon kadrosunda yer verildi.

Ülkemizde altyapı konusunda başarılı spor kulüplerinin çalışmalarını örnek aldık ve bu metotlar doğrultusunda çalışmaya başladık.

Hali hazırda kulübümüzün Genel Kurul üyesi olan, eski voleybol takım kaptanımız ve baş antrenörümüz Uğur Ülkü; yetiştiricilik konusunda oldukça başarılı bir kariyere sahip.

Bu kapsamda yapmış olduğumuz görüşmelerde Beşiktaş’ın geleceğini oluşturma noktasında belirlediğimiz hedef oyuncuların listesini hazırladık ve oyuncularla ilgili detaylı bir çalışma yaptık.

Altyapılarımızı en hızlı şekilde kuvvetlendirmek için, aynı zamanda gelir getirici faaliyetler kapsamında spor okulları çalışmalarımıza hız kazandırdık. Spor okullarına uygun hedef bölgeler belirledik ve adaylarla görüşmeler gerçekleştirdik.

Amacımız; spor okullarını şubemizin sabit bir gelir kaynağı haline getirmek ve bu ek gelirle kendi ayakları üzerinde duran, Türk sporuna ve Beşiktaşımıza gurur kaynağı olacak oyuncular yetiştirmek oldu.

Dolayısıyla çok önemsediğimiz spor okullarımızın sürdürülebilir başarının önemli bir kaynağı olduğuna inanıyoruz.

Tabii ki bu süreçte her şey istediğimiz gibi gitmedi… Öncelikli amacımız takımımızı sahaya çıkartmak olsa da her Beşiktaşlı gibi biz de takımımızın sportif başarı elde etmesini çok istedik. İstisnasız tüm maçlarda takımımızın yanında yer aldık ve bu istekle destekledik.

Yaptığımız objektif değerlendirmelerde sportif başarı ile birlikte ayakları üzerinde duran, sürdürülebilir başarıları hedefleyen bir şube ortaya koymanın Beşiktaşımız için uzun vadede çok daha kazançlı olduğu kararını aldık.

Tüm çalışmalarımızı da yukarıda özetlediğim gibi bu yönde sürdürdük.

Kısa vadede sportif başarı anlamında Beşiktaşlı hedeflerine ulaşamamış olsak da A takım, alt yapı, spor okulları, mali işler gibi birçok alanda 6 aylık hedeflerimizde büyük oranda başarıya ulaştığımıza inanıyorum.

Bu inançla, neredeyse kendi ayakları üzerinde duracak hale getirdiğimiz şubenin daha da ileriye taşınması için gururla ifa ettiğim görevimden ayrılıyorum. Bu süreçte bana destek olan ekip arkadaşlarıma da özverili çalışmalarından dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Beşiktaş’ı ileriye taşıyacak tüm projelerde her daim yer alacağımı bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak isterim.
Saygılarımla,
M. Hakan Belgin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.