Köşe YazarlarıManşetLigler

Funda Uslu: “2021-2022 Sultanlar Ligi”

Sitemizin köşe yazarı Funda Uslu, “2021-2022 Sultanlar Ligi” başlıklı yazısıyla sizlerle.

2021-2022 Sultanlar Ligi

Sultanlar Lig’ini böyle görmek ne mutluluk verici. 5.Haftayı bitiren tüm voleybol takımları arasında sivrilen bir takım yok henüz. “Bu maçı kesin şu takım alır” diyemediğimiz çok keyifli maçlar oynanıyor. Fenerbahçe VakıfBank’ı 4. Hafta maçında yeniyor, Türk Hava Yolları Fenerbahçe’yi bu hafta yeniyor, 4. Hafta Eczacıbaşı Türk Hava Yollarını yeniyor ve son oynanan haftanın final maçında Galatasaray Eczacıbaşı’nı yeniyor. Gerçekten seyir zevki yaşadığımız maçlar izledik bu süreçte. Henüz herhangi birtakım diğerlerini karşı üstünlük kurabilmiş değil. Her takımın güçlü yönleri olduğu gibi zayıf yönleri de bulunuyor.

Galatasaray 2021-2022 sezonuna takıma kattıkları hem orta oyuncular hem de hücumcuları ile oldukça iddialı giriş yaptı. Bu sene şampiyonluk mücadelesine göz kırpan güçlü bir takım haline geldi. Alexia Carutasu ve Anthi Vasilantonaki oldukça güçlü iki hücum oyuncuları. Alexia genç yaşına rağmen çok güçlü ve çok teknik oynayabiliyor. Umarım her sene kendisine yeni bir şeyler katarak ilerler ve dünya yıldızlarından biri olabilir. Eğer Anthi biraz daha manşetini güçlendirebilirse Galatasaray bu sene için şampiyonluk yarışını sonuna kadar sürdürebilir. Hamilelik, doğum, bebek bakımı sonrası tekrardan sahalara dönen Gamze Kılıç eski performansından hiçbir şey kaybetmemiş ve pas dağıtımı, pasların kalitesi çok çok iyi. Fatma Beyaz ve Sasa’nın oyun takip dikkatleri, blok defans güçlerini sezon başında oldukça başarılı buldum umarım ikisi de aynı performansla lig’i bitirebilir. Gizem muhteşem libero, harika defansif bir oyuncu..

Eczacıbaşı bu sezon için aslında beni çok yanıltmadı. Beklediğim galibiyetleri ve yenilgileri aldı. Tijana Boskovic’e yığılan oyun kurgusunu sanırım bu sene de izleyeceğiz gibi duruyor. Takımda Dünyanın sayılı pasör çaprazı ve yine Dünyanın sayılı pasörü Maja Ognjenović olmasına rağmen çok başarı ortaya koyamıyorlar. Mutlaka Boskovic’e destek bir köşe oyuncusu daha gerekli bu takıma. Laura Heyrman ön turlarında üzerine düşeni başarılı şekilde gerçekleştirse de bu takımın şampiyon olması için köşe oyuncularının acil Boskovic’in sayı yükünü azaltmak zorundalar. Umarım Hande ve Saliha’yı daha güçlü ataklar yaparken görebiliriz bu sezon.

Fenerbahçe bence yılın transferini yapan takım oldu. Arina Fedorovtseva Sultanlar Lig’inin en güçlü köşe oyuncusu. Oldukça cesaretli ve akıl dolu oynuyor. Smaç’a hazırlanırken karşı takımın bloğunu çok iyi analiz ediyor ve çoğu hücumunu sayıya çevirebiliyor. Smaç servisleri rakip takımın manşet alan oyuncularını sinir eden cinsten. Eda Erdem ve Mina Popovic kendilerini ispatlamış çok güçlü orta oyuncular. Eda Erdem sadece THY maçında kendi oyununun çok dışında kaldı ama herkes her zaman gününde olmayabilir Anna Lazareva ise beklendiği gibi. Ultra güçlü smaçları çok olmasa da başarılı şekilde top öldürüyor ve takımın sayı yükünü sırtlayabiliyor. Meliha ve Gizem’in takımın defansif yönünü olumlu yönde arttıracağından şüphem yok.

VakıfBank, bu sezon neredeyse geçen sezonun aynı kadrosu ile sahaya çıkıyor. Birbirine alışmış ve bilen bir takım olması yönüyle oldukça avantaj bu durum. Dezavantajını gelirsek yeni bir kan takımın enerjisini, mood’unu arttırabilirdi. Biraz garantiye oynamak istemiş gibi geldi bana Giovanni Guidetti. VakıfBank’ın orta oyuncuları Zehra ve Kübra sezona çok iyi başladılar diyemem. Eminim ki eski Zehra ve Kübra’yı sahalarda göreceğiz ama hızla toparlanmaları gerekiyor. Diğer takımlar da çünkü gümbür gümbür geliyorlar. Vakıfbank için şunu söyleyebilirim ki Gabi ve Michelle Bartsch-Hackley’in yedeklerini daha güçlü daha formda tutmalılar. Tuğba ve Derya daha çok maçta yer alabilirler aksi takdirde her seferinde soğuk girmiş olacaklar ve istenilen performansın altında kalacaklar.

Türk Hava Yolları, pasör çaprazı olarak Kanadalı oyuncu Kiera Van Ryk’ı tecih ederek Ebrar’ın yerini doldurmayı çalışmışlar ve bu haftaya kadar yapılan maçlarda bunu başardıklarını görüyorum. Eli çok sıcak ve oyundan düşmeyen bir oyuncu. Oldukça kararlı ve güçlü, bu transferden ötürü THY’nin teknik heyetini ve menajerini kutluyorum. Madison hücum gücü ve manşeti de güçlü olan bir köşe oyuncusu. Geçen sezondan itibaren oyun kurgusunu takip ediyorum, akıl dolu oynayan köşe hücumcularından biri daha. Carlini çok hırslı ve takımı ateşleyen pasörlerden biri. Onun bu hırsı maç boyunca takımı ayakta tutuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.