Sultanlar LigiManşet

Motta’dan ve Romero’dan değerlendirmeler

Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün internet sitesinde yer alan haber şöyle:

Motta’dan ve Romero’dan değerlendirmeler

Tecrübeli antrenörümüz Marco Motta ve kondisyonerimiz Eduardo Romero, pandemi dolayısıyla müsabakaların ve toplu antrenmanların durduğu bu dönemi nasıl değerlendirdiğimizi anlattı.

Süreçle ilgili görüşlerini aktaran baş antrenörümüz, “Öncelikle herkesin sağlıklı kalabilmesini ve tüm dünyanın bu salgından en kısa sürede kurtulabilmesini diliyoruz” sözleriyle dileklerini iletirken, takımın durumunu “Kimse böyle uzun bir ara olmasını beklemiyordu. Bu herkes için yeni bir durum. Bizim için önemli olan, bu dönemde oyuncularımızın çalışmalarının tamamen durmaması ve evde hareket etmeye devam etmeleri. Bazı oyuncularımızı, durumlarını gözlemlemek için ikili gruplar halinde çağırdığımız oluyor, ancak hepsini bir araya getirmiyoruz. Bazı yabancı oyuncularımız ülkelerine döndü, Saliha Şahin de şu anda Ankara’da. Tüm takımımızın aynı yerde olamaması tabii ki kolay bir durum değil. Yine de teknik kadromuzla birlikte düzenli çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye özetledi.

Evde kaldıkları sürenin, şu ana kadar yapılanları değerlendirmek ve nelerin geliştirebileceğine yönelik planlar yapmak için iyi bir zaman olduğunu belirten Motta, “Oyuncularımızın mevcut durumunu ve gelişimlerini gözlemliyor, bir sonraki adım için planlar yapıyoruz. Evde geçirdiğimiz sürede videolar, maçlar izliyor, raporlara bakıyoruz. Elimizde çalışmak için güzel bir zaman var. Şu anda birçok antrenör ve kondisyoner özel görüşmeler yapıyor. Birbirini bulmanın kolay olduğu bir dönemdeyiz çünkü herkes evde. Herkes vaktini birbiriyle konuşarak geçiriyor. Ben de ailemle günde 1-1,5 saat konuşuyorum. Kendi rutinlerimizi oluşturabilecek zamanımız var artık” diyerek sözlerini tamamladı.

“Sakat oyuncularımız için bir fırsat”

Bu dönemi, sakatlığı olan oyuncularımızın rehabilitasyon süreci açısından iyi bir fırsat olarak gördüklerini vurgulayan baş antrenörümüz, şu anki odak noktalarının, özellikle yıldız smaçörümüz Hande Baladın gibi sakatlığı olan oyuncuları eski formuna kavuşturmak olduğunu dile getirdi. Motta, Hande’nin sakatlık sonrası uzun bir süre hareket edemediğini ancak, artık çalışmalarında vitesi yükseltmiş olduğunu belirtirken fiziksel olarak da gelişmekte olduğunu ekledi. 22 yaşındaki smaçörümüz, 18 Şubat’ta Budowlani Lodz ile oynadığımız Şampiyonlar Ligi maçında sol tarak kemiğinde oluşan kırık sonucu sahalardan uzak kalmıştı.

Hande’nin son durumu hakkında

Kondisyonerimiz Eduardo Romero, sakatlığı bulunan oyuncularımızın toparlanma süreci ve kuvvet çalışmalarını, “Antrenmanlarımızı evden sürdürmek zor oluyor, bu sebeple Hande ve Yasemin için kulübü açıyoruz. Hande’nin programında ağırlıklı olarak sakatlığın toparlanması adına egzersizler ve sezon içerisinde yaptığı bireysel programdan çalışmalar var. Neredeyse 8 hafta kadar yürüyemedi. Geçtiğimiz hafta normale yakın bir şekilde yürümeye başladı. En az 8 haftalık sıkı bir çalışma süreci sonrası normal antrenman temposuna başlayabilecek. Şu ana kadarki çalışmalarımızda her seferinde performansının üzerine koydu, daha iyi bir noktaya geldi. Dikkat ettiğimiz bir diğer nokta ise, Hande’nin önceden yaşadığı omuz sakatlığı. Tekrar hücum yapmaya başladığında ağrı hissetmemesi için üst vücudunu ve omzunu güçlendirmeye çalışıyoruz. Sonrasındaki hedefimiz ise tüm oyuncularımızda olduğu gibi, kondisyon kaybının önüne geçmek ve olabilecek en yüksek seviyede kuvvet antrenmanlarına devam etmesini sağlamak” sözleriyle açıkladı.

Oyuncularımızla sık iletişim kurduklarını belirten Romero, sporcuların bireysel çalışmalarıyla ilgili “Birlikte bu dönemi olabildiğince iyi bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Oyuncuların programlarını bireysel olarak hazırlıyoruz ve alternatifler getiriyoruz çünkü hepsinin evinde farklı aletler var. Her haftanın bitiminde oyuncularla, çalışmalarının nasıl geçtiğini ve özel bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını konuşuyoruz” dedi.

kaynak: www.eczacibasisporkulubu.org.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.